Nebojte se, že to nejde. Koupě družstevního bytu může na první pohled působit jako labyrint. Fakt, že nekupujete samotnou nemovitost, ale podíl v bytovém družstvu, vás může odradit. Banky bývají opatrnější, podmínky složitější a běžné hypoteční nástroje ne vždy použitelné. Přesto existují způsoby, jak takový nákup úspěšně zafinancovat. Trh se přizpůsobil realitě a nabízí několik legitimních cest, jak i bez klasické hypotéky bydlet ve vlastním. Ukážeme vám jaké.
Jednou z cest je tzv. předhypoteční úvěr. Ten přichází na řadu v případech, kdy družstevní byt bude v dohledné době převeden do osobního vlastnictví. Banka ví, že aktuálně nemůže získat zástavní právo k bytu, ale zároveň má jistotu, že se situace brzy změní. Předhypoteční úvěr je krátkodobý – zpravidla se poskytuje na dobu 1 až 2 let. Po převedení bytu do osobního vlastnictví dojde k jeho refinancování klasickou hypotékou. Tato varianta vyžaduje důslednou dokumentaci a potvrzení od družstva o plánovaném převodu.
Úroková sazba předhypotečního úvěru bývá vyšší než uvklasické hypotéky – banka nese větší riziko, protože nemá jistotu zástavy. Přesto je to velmi efektivní nástroj pro případy, kdy se převod do osobního vlastnictví blíží a je právně ošetřen.
Další možností je využití hypotéky se zástavou jiné nemovitosti. V praxi to znamená, že na koupi družstevního bytu si vezmete klasickou hypotéku, ale ručit budete například domem rodičů, rekreační chatou nebo jinou vaší nemovitostí. Tato forma financování je vhodná zejména pro klienty, kteří již nějaký majetek mají, nebo mají v rodině někoho ochotného poskytnout svou nemovitost jako zástavu. Výhodou je možnost získání nižší úrokové sazby a delší splatnosti – hypotéka je pro banku díky zástavě bezpečnější.
Riziko samozřejmě spočívá v tom, že v případě nesplácení může banka sáhnout k exekuci zástavní nemovitosti. Proto je nutné k této variantě přistupovat s chladnou hlavou a realistickým plánem splácení.
Specifickou, ale dostupnou variantou jsou nezajištěné úvěry, tedy takové, které nevyžadují zástavu nemovitosti. Nejčastěji jde o účelové spotřebitelské úvěry spojené například se stavebním spořením. Výhodou je rychlost schválení a minimální administrativní náročnost. Nevýhodou pak vyšší úroková sazba, kratší splatnost a nižší maximální částka, kterou lze tímto způsobem získat. Tato možnost je vhodná zejména pro financování levnějších družstevních bytů mimo velká města nebo pro doplnění vlastních zdrojů při kombinovaném financování. U méně nákladných nemovitostí může být tento způsob naprosto dostačující.
Financování družstevního bytu není nemožné – vyžaduje však precizní přípravu, otevřenou komunikaci s bankou a někdy i ochotu přistoupit na alternativní cesty. Družstevní bydlení má v mnoha lokalitách stále své výhody – nenechte se tedy odradit složitějším začátkem.
Pavel Smíšek
autor článku
Ušetříte, prodáte rychle a za výhodnou cenu.
JAK FUNGUJE