ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

BANKOVNÍ ÚSCHOVA

blog_listopad.jpg

V jednom z předchozích článků jsme se věnovali advokátní úschově peněz. V něm jsme také slíbili, že se v budoucnu zaměříme i na další typy úschov. Tak je to tady! Dnes se podíváme na zoubek úschově bankovní.

Jak už sám název vypovídá, tato služba je poskytována bankou. Slouží k bezpečnému uložení peněz klienta - zejména v situacích, kdy je třeba zajistit důvěryhodné zprostředkování finančních transakcí, například při koupi nemovitosti. Většinou se jedná o náročný administrativní proces, který bývá (na rozdíl od advokátní úschovy) zdlouhavý - žádost o výplatu peněz z úschovy obvykle prochází rukama většího počtu lidí, což je nevýhodou, ale i výhodou zároveň, protože se tím velmi snižuje riziko zpronevěry - vždy záleží na úhlu pohledu…

JAK BANKOVNÍ ÚSCHOVA FUNGUJE?

Banka si pravidla a ceny za poskytnutí úschovy nastavuje sama, ale dodává větší pocit bezpečí (a to i v porovnání s dalšími způsoby uložení hotovosti). Její činnost podléhá regulaci ČNB.

  1. Složení peněz do úschovy
    Klient banky (kupující) převede peníze na speciální účet vedený bankou, který je ODDĚLEN od běžných účtů klienta i banky.
  2. Podmínky výplaty
    Banka drží peníze na účtu úschovy až do splnění předem stanovených podmínek (například až prodávající převede vlastnické právo na kupujícího).
  3. Výplata peněz
    Po splnění všech podmínek banka uvolní peníze z úschovy ve prospěch příjemce (prodávajícího).

VÝHODY

  • Bezpečnost: Hlavní výhodou je, že prakticky nehrozí nebezpečí zpronevěry peněz. Bankovní domy nesou odpovědnost za nakládání s uloženými finančními prostředky a bývají do značné míry kryté, vysoce pojištěné a kontrolované státními institucemi.
  • Transparentnost: Všechny podmínky výplaty jsou předem dohodnuté a smluvně zakotvené.
  • Ochrana stran: Chrání jak kupujícího, tak prodávajícího před podvodem nebo nesplněním závazků.

NEVÝHODY

  • Poplatky: Nevýhodou může být cena, která bývá vyšší než u advokátní úschovy.
  • Nepružnost: Banky také většinou mají předem nastavené podmínky smlouvy o úschově a nebývají ochotny přistoupit k úpravám.
  • Časová náročnost: Jak už jsme zmínili, administrativa spojená s úschovou může transakci prodloužit.

Pokud zvažujete využití tohoto typu úschovy, doporučujeme vždy ověřit konkrétní podmínky a poplatky u vybrané banky - mohou se výrazně lišit. Alternativou k bankovní úschově může být úschova u notáře nebo přímo u realitní kanceláře. Ale o tom zase příště!

Pavel Smíšek
autor článku

Prodejte vaši nemovitost s námi SAMI

Ušetříte, prodáte rychle a za výhodnou cenu.

JAK FUNGUJE
REALITNÍ-SAMOOBSLUHA?