ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak prodat nemovitost bez realitky?

jak-prodat-bez-realitky-2.jpg

Prodej nemovitosti je pro většinu z nás zásadní krok v našem životě. Většinou se jedná o majetek, do kterého jsme investovali spoustu peněz, dlouhá léta se o něj starali a máme k němu osobní vztah a citovou vazbu. Ať už nemovitost prodáváme z jakéhokoliv důvodu, chceme prodat co nejrychleji a nejvýhodněji. Jde to provést "bez realitky" na vlastní pěst?

Pokud jste se rozhodli prodat nemovitost bez realitní kanceláře, máte na výběr z velké řady různých serverů, které zveřejní váš inzerát. Liší se kvalitou zpracování, návštěvností i cenou. Někde vložíte nemovitost zdarma, pak vás čekají malé, ale pravidelné měsíční poplatky, jinde zaplatíte pouze za vložení inzerátu nebo za takzvané topování, tedy posun vašeho inzerátu na lepší pozici při vyhledávání.

Jedno mají tyto servery společné – takto zveřejněná nemovitost se objeví pouze na jednom jediném realitním serveru. Vy ale potřebujete co nejširší inzerci a pokud chcete dobře a rychle prodat, je třeba využít ne zrovna levných profesionálních serverů.

Naštěstí existuje varianta, jak se placení těchto poplatků můžete vyhnout a přitom být vidět na celé řadě serverů. Nově můžete využít jedinečné služby Realitní samoobsluha a zdarma, bez jakýchkoliv skrytých poplatků inzerovat "bez realitky" na více než 50 realitních serverech. Při prodeji nemovitosti totiž platí, čím více lidí inzerci vidí - tím více bude prohlídek - čím více prohlídek - tím větší šance na prodej.

 

Od čeho se odvíjí cena nemovitosti?

V podstatě existují tři různé ceny nemovitosti: cena, za kterou si prodávající myslí že prodá, cena, za kterou by chtěl kupující koupit a potom cena tržní. Rozdíly bývají obrovské. K dobrému prodeji je třeba znát místní poměry a cenovou mapu oblasti.

Někdy vás vidina jistých peněz může zlomit ke zbytečné slevě a připravit se tak o nezanedbatelnou sumu. Anebo naopak máte k nemovitosti příliš silný citový vztah, který vám brání racionálně uznat, že mírná sleva vám ušetří měsíce čekání. Vždy je proto nutné dobře se na prodej připravit, sehnat si co nejvíce dostupných informací a také nemovitost k prodeji přichystat.

 

Co zvýší hodnotu nemovitosti?

Prvním a mnohdy nejsilnějším dojmem kupujícího je právě vzhled. Špatné fotky neupraveného bytu či domu vám kupce nepřivedou.Prohlídka = první dojem = rozhodování.

Ještě než zájemce pozvete k sobě domů, zamyslete se nad tím, jak byste si vy sami představovali byt nebo dům, který chcete koupit. Určitě se vyplatí důkladně uklidit, vyvětrat a navodit příjemnou atmosféru.  To platí i pro samotné nafocení nemovitosti. Ukliďte, odstraňte například nádobí z linky a šampóny z koupelny. V celém bytě rozsviťte a pusťte do místností co nejvíce světla. První dojem je velmi důležitý. Pěkné fotky vám přivedou více zájemců.

 

Vymalujte a skryjte nedostatky

Pokud má vaše nemovitost drobné nedostatky, jakou jsou otlučené rohy nebo špinavé zdi, zvažte opravu nebo vymalování. Jsou to maličkosti, ale určitě tím zlepšíte první dojem u zájemce o vaši nemovitost.

Má-li nemovitost větší vady, které nechcete odstraňovat, nepokoušejte se je skrýt či zamaskovat, vystavili byste se tím riziku pozdější soudní pře ohledně skrytých vad. Pokud si nejste stavem jisti, můžete si pro svůj vlastní klid a zároveň jako doklad o stavu vaší nemovitosti pro kupujícího objednat odbornou inspekci nemovitosti.

 

Našli jste kupce? Podívejte se, jaký je další postup

Po úspěšné prohlídce nemovitosti doporučujeme uzavřít se zájemcem rezervační smlouvu a tím si nechat potvrdit jeho opravdový zájem. Teď už je na čase, obrátit se na svého advokáta nebo notáře, který pomůže zařídit vše potřebné. V případě, že vlastního advokáta nemáte, můžete využít služeb našeho advokáta online, který smlouvu připraví za výbornou cenu.

A jak si s kupujícím předáme peníze, abychom nepřišli o nemovitost i peníze zároveň? Toto je velmi důležitý a rizikový krok celé transakce! Určitě si peníze nepředávejte doma v obýváku nebo někde v kavárně. Vždy doporučujeme úschovu peněz u advokáta, notáře nebo banky. Jedná se o speciální účet u nestranného odborníka, který zaručí, že peníze opravdu dostanete a to za předem jasně stanovených podmínek

 

Jaké další kroky jsou potřeba?

K přepisu nemovitosti musíte ze zákona předložit kupujícímu průkaz energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB, pokud nebyla vaše nemovitost postavena před rokem 1948 a od té doby na ní neproběhly závažné úpravy.  V případě, že bydlíte v bytě, obraťte se na předsedu vašeho SVJ, který by měl PENB k budově mít.Pokud nevíte na koho se obrátit, kontaktujte nás, PENB pro vás rádi online zařídíme.

Kupní smlouvu a návrh na vklad do katastru nemovitostí vám advokát nebo notář vytvoří v potřebném množství vyhotovení, každá ze zúčastněných stran dostane jedno. Pokud kupující financuje nemovitost úvěrem, jedno vyhotovení bude potřeba i pro banku a jedno pro katastrální úřad.

 

Úředně ověřený podpis získáte na poště

Katastrální úřad se postará o převod nemovitosti na nového majitele. Žádostí je návrh na vklad do katastru nemovitostí spolu s jedním vyhotovením kupní smlouvy. Smlouva pro katastr musí mít úředně ověřené podpisy všech zúčastněných stran. Podpis vám ověří kterákoliv pošta, nebo notář.

Ve lhůtě cca. 30 dnů proběhne přepis nemovitosti a až poté uvolní vybraný subjekt (advokát, notář, banka) peníze z úschovy. To je také moment, kdy novému majiteli nemovitost předáte. Z naší dlouholeté zkušenosti nedoporučujeme předávat nemovitost dříve, než je na katastru přepsaná!

Vy teď máte peníze za prodej své nemovitosti, kupující má novou nemovitost, a pokud jste se drželi našeho návodu, jsou zajisté všichni spokojeni.

Pavel Smíšek
autor článku

Prodejte vaši nemovitost s námi SAMI

Ušetříte, prodáte rychle a za výhodnou cenu.

JAK FUNGUJE
REALITNÍ-SAMOOBSLUHA?