Prodáváte nemovitost? A uměli byste zájemci dokázat, že je dům/byt po všech stránkách v pořádku? Mohli byste mu garantovat, že je například i po statické stránce budova bezvadná? Anebo se nacházíte na té druhé straně, nemovistost kupujete a vůbec netušíte, jak zjistit, zda na vás po koupi nečeká nepříjemná skrytá vada? I takové otázky si kladou všichni, kteří se rozhodli koupit či prodat svou nemovitost. Prověřit si nemovistost se vždy 100% vyplatí. Proč? Čtěte dál.
Znát detailně stav nemovitosti je základním předpokladem jejího dobrého prodeje respektive koupě. Kupující získá jistotu, že na něj v budoucnu nečekají žádná nemilá překvapení; prodávající má jistotu, že je kupující seznámen s podrobným stavem nemovitosti a tento zcela akceptuje.
To, v jakém stavu se nacházejí například nosné stěny, hydroizolace, zateplení, či střecha a střešní konstrukce, mohou posoudit pouze kvalifikovaní odborníci. Pokud nemovitost kupujete, můžete si samozřejmě na prohlídku přizvat i stavaře, statika, architekta či odborníka s termokamerou. Po majiteli nemovitosti můžete také vyžadovat technický průkaz nemovitosti, díky kterému získáte přesný přehled o kondici kupované nemovitosti.
No a pokud nemovitost prodáváte, nechte ji zevrubně zkontrolovat specialistou - snadněji pak dokážete, v jakém stavu se nachází.
Kvalitní znalost stavu nemovitosti může mít vliv na cenu - oběma směry. Prodávající s nemovitostí v perfektním stavu může žádat vyšší cenu (měl by doložit kvalitu své nabídky). Férový prodávající vám ale může na nemovitost poskytnout slevu, je-li na ní nějaká vada, kterou bude nový majitel pravděpodobně muset řešit (a vynaložit někdy i nemalé náklady na její opravu).
A konečně se dostáváme k tomu, proč se v nemovitosti podrobně „šťourat“. Znalost detailního stavu nemovitosti je totiž klíčová pro předcházení potencionálních sporů po samotném prodeji:
Prodávající bude chráněný před případnými neoprávněnými či nesmyslnými požadavky nového majitele. Například pokud byl kupující seznámen s tím, že elektrické rozvody jsou v domě původní, nemůže po koupi reklamovat, že nejsou zbrusu nové.
Kupující může (po převodu nemovitosti) zjistit nějakou skrytou vadu, o které při koupi nevěděl - a někdy o ní neměl tušení ani původní majitel nemovitosti. Seriózní prodejce samozřejmě takovou oprávněnou reklamaci na své náklady vyřeší - odpovědnost za skryté vady je navíc upravena zákonem. Pokud však na takového fér člověka neměl štěstí a nemovitost prověřenou předem neměl, vše s největší pravděpodobností skončí soudním sporem.
Co říct na závěr? Snad jen, že tady platí staré dobré „důvěřuj, ale prověřuj“ dvojnásob. Jen tak může dojít k oboustranně spokojené transakci a za přiměřenou cenu. A bez pozdějších případných problémů či soudních sporů! Přejeme hodně štěstí při prodeji i koupi nemovitosti. Jsme tu pro vás, a pokud jste se rozhodli svou nemovistost prodat na vlastní pěst, směle se na nás obraťte.
Pavel Smíšek
autor článku
Ušetříte, prodáte rychle a za výhodnou cenu.
JAK FUNGUJE